چهار نکته برای نگهداری و حمل کاغذ

حمل و نگهداری مناسب کاغذ برای حفظ بهره‌وری، کارایی و کیفیت خروجی عملیات چاپ تجاری شما ضروری است. تابه‌حال به روش صحیح نگهداری کاغذ فکر کرده‌اید؟ بسیاری از چاپگرهای تجاری از حجم بالایی از کاغذ استفاده می‌‌‌‌‌‌کنند که معمولاً برای مدت طولانی در قفسه یا انبار باقی می‌‌‌‌‌‌ماند. اما نکاتی وجود دارد که می‌‌‌‌‌‌تواند از کاغذ ارزشمند شما محافظت کند و ضایعات را به حداقل برساند تا عملیات چاپ نیز به‌خوبی انجام شود.

به طور معمول دمای مناسب برای چاپخانه °20 تا °25 سانتیگراد و رطوبت بین %25 تا %45 است. دما و رطوبت تاثیر زیادی در فرایند چاپ و چاپ‌خانه دارد. عدم کنترل دما و رطوبت مشکلاتی چون: چين خوردگی کاغذ و تغيير ابعاد آن را در پی دارد که باعث عدم تناسب هنگام ورود به ماشین‌آلات و حتی نقص چاپ و توقف دستگاه می‌شود همچنین شكنندگي كاغذ و نيز خشك شدن مركب و بهم چسبیدن کاغذها برای چاپ وحتی تار شدن نوشته صفحات و بهم خوردگی رنگ از دیگر پیامدهای عدم کنترل دما و رطوبت است. در ادامه این مطلب از کول تگ با چهار نکته نگهداری و حمل کاغذ آشنا می‌شویم، با ما همراه باشید.

1. سطوح رطوبت را حفظ کنید.

در صنعت کاغذسازی توجه لازم به میزان رطوبت موجود در کاغذها نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در واقع، همان‌طور که کاغذ در وزن‌های مختلف تولید می‌‌‌‌‌‌شود، بسته به کاربرد نهایی، سطوح رطوبت متفاوتی نیز دارد. کاغذی که بیش از حد موردنظر، خیس یا خشک باشد، می‌‌‌‌‌تواند بر کیفیت چاپ تأثیر بگذارد. لبه‌های کاغذ در جایی که بریده شده است، به رطوبت بسیار حساس هستند. به‌خصوص اگر بسته‌بندی در معرض خطر باشد یا کاغذ باز بماند. تغییرات رطوبت می‌‌‌‌‌تواند منجر به لبه‌های مواج یا سفت شود و ممکن است بر نحوه تغذیه ورقه‌ها به پرس تأثیر بگذارد.

در چاپ دیجیتال، فرایند قراردادن جوهر روی کاغذ توسط یک‌ بار الکتریکی کنترل می‌‌‌‌‌‌شود که تونر را جذب یا دفع می‌‌‌‌‌‌کند و سطح رطوبت کاغذ می‌‌‌‌‌‌تواند بر شارژ آن تأثیر بگذارد. علاوه بر این، کاغذی که خیلی خشک است می‌‌‌‌‌‌تواند بار الکتریکی ایستا ایجاد کند که باعث می‌شود صفحات به هم بچسبند و چندین ورق را تغذیه و در چاپگر یا پرس گیر کنند. سطح رطوبت را بین 35 تا 55 درصد در تمام مناطق نگهداری و جابجایی کاغذ حفظ کنید تا از مشکلات ناشی از نوسان سطوح رطوبت جلوگیری کنید. برای کنترل محیط در اتاق‌های کوچک‌تر می‌‌‌‌‌‌توانید از دستگاه‌های مرطوب‌کننده یا رطوبت‌گیر استفاده کنید، اما اتاق‌های بزرگ‌تر، مانند انبارها، می‌‌‌‌‌‌توانند چالش‌برانگیزتر باشند.

حتی در برخی از مطبوعات بزرگ دیده شده که در سقف مه‌پاش نصب می‌شود و در فواصل زمانی معینی خاموش شده تا رطوبت را به محیط اضافه کنند اگر قصد نصب این سیستم را دارید؛ مطمئن شوید که کاغذ را درست زیر مستر نگه ندارید. همان‌طور که می‌توان تصور کرد پروسه کنترل و حفظ سطح رطوبت مطلوب، پروسه‌ای چالش‌برانگیز و در معرض خطای انسانی و محاسباتی است. هدف اینترنت اشیا (IoT)، هوشمندسازی پروسه‌های کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی است (لینک به اینترنت اشیا).

2. سطح دما را حفظ کنید.

علاوه بر رطوبت، دما نیز مهم است. کاغذ  چه در انبار، دفتر یا اتاق مطبوعات باید در یک فضا  با دمای کنترل شده، ترجیحاً در دمای بین °20 تا °25 سانتیگراد، نگهداری شود. همچنین باید دور از نور مستقیم خورشید که می‌‌‌‌‌تواند بر دمای کاغذ و همچنین رنگ تأثیر بگذارد؛ نگهداری شود. دمای زیاد به کاغذ آسیب نمی‌‌‌‌‌رساند، اما می‌‌‌‌‌تواند در حین چاپ مشکلاتی ایجاد کند. بهترین روش این است که قبل از استفاده از کاغذ، آن را با دمای مناسب محل نگهداری یا جابجایی کاغذ تنظیم کنید تا در حین چاپ دچار مشکل نشوید.

به عنوان مثال، اگر دمای هوای محیط 15- درجه بود. اجازه هم‌دمایی به کاغذ داده شود و بلافاصله شروع به استفاده از آن در یک اتاق پرس 70 درجه نکنید، برخورد کاغذ سرد با پرس گرم به کاغذ ضربه وارد می‌‌‌‌‌کند و باعث چروک شدن و یکنواختی نامناسب کاغذ می‌‌‌‌‌شود. یک قانون خوب این است که برای جلوگیری از شوک کاغذ، حداقل 24 ساعت قبل از کار اجازه دهید کاغذ با آن سازگار شود.

3. تا زمان چاپ از بسته بندی اصلی کاغذ محافظت کنید.

بهترین راه برای آماده نگه‌داشتن و ارسال کاغذ برای چاپ این است که آن را تا زمانی که به آن نیاز دارید، در بسته‌بندی اصلی‌اش نگهداری کنید. این بسته‌بندی‌ها طوری طراحی شده‌اند که سطح رطوبت را مطابق استانداردهای تولید حفظ کنند. طبق مشاهدات، مشکلات زیادی در شنبه صبح اتفاق می‌افتد. مردم برای گیرکردن دستگاه کپی و یا منتقل‌نشدن تونر به طور یکنواخت، تماس می‌گیرند که اغلب به دلیل نگهداری کاغذ در محیط‌های کنترل ‌نشده در آخر هفته‌ها است. درجه حرارت و رطوبت در تمام مناطق نگهداری و جابه‌جایی کاغذ، حتی در ساعات تعطیلی باید حفظ و کنترل شوند.

4. کاغذ را صاف پهن کنید.

چاپگرها علاوه بر اینکه باید کاغذ را در بسته‌بندی اصلی خود و به‌صورت بسته‌بندی شده حفظ ‌‌‌‌‌کنند، باید بسته‌های کاغذ را به‌جای حالت عمودی، به شکل مسطح بخوابانند. این نه‌تنها می‌‌‌‌‌تواند از بسته‌بندی محافظت کند، بلکه می‌‌‌‌‌تواند به جلوگیری از خم‌شدن، کمانش یا سایر آسیب‌های لبه کمک کند. قفسه‌ها باید از مواد جامد ساخته شوند، نه قفسه‌بندی سیمی‌‌‌‌‌، تا از «نقش‌بندی» روی سطح کاغذی که در تماس با قفسه است جلوگیری شود. کاغذ آسیب‌دیده به‌خوبی تغذیه نمی‌‌‌‌‌‌شود و می‌‌‌‌‌‌تواند منجر به گیرکردن کاغذ شود که مشکل در زمان و کارایی چاپگر را به همراه خواهد داشت. پیروی از این نکات به محافظت از سرمایه‌گذاری شما در موجودی، کاهش ضایعات و حفظ کیفیت خروجی چاپ کمک می‌‌‌‌‌کند.

نتیجه گیری

گروه کول تگ با تولید انواع مختلف دیتالاگرها برای پایش و مانیتور شرایط محیطی متناسب عرصه‌های مختلف تولید و صنعت، همواره در جهت بهبود و توسعه عملکرد کشور پیش‌قدم بوده است. در صنعت چاپ، کول تگ اولترا پیشنهاد مناسبی برای پایش شرایط محیطی انبار و محیط چاپخانه است. کول تگ اولترا یک دیتالاگر آنلاین است که همراه با نرم‌افزار تحت وب به شما ارائه می‌شود و به شما گزارش کاملی از شاخص‌های اندازه‌گیری شده با امکان ذخیره‌سازی می‌دهد. با این دیتالاگر شما امکان مانیتور شرایط چاپخانه از راه دور را خواهید داشت همچنین در صورت خروج از محدوده مورد تأیید شما، پیامک اخطار به شما ارسال می‌شود.